Рейтинг:  5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна

КАЇРИ

Рік заснування: 1785

Географічна характеристика: село розташоване на лівому березі Каховського водосховища, за 12 км від районного центру і за 35 км від найближчої залізничної станції Братолюбівка. Площа: 147 км².

Рада, якій підпорядковується: Каїрська сільська рада

Походження назви села: Є кілька версій походження назви населеного пункту. Перша з них свідчить, що в XVII столітті на ці землі з північних районів України у пошуках кращого життя прибули козаки. Один з них на прізвисько Каїр запропонував оселитися саме тут. Інша версія твердить, що найменування поселення походить від татарської назви поширеної в цій місцевості рослини каїр, котра використовувалася для ущільнення діжкових клепок. Є ще одна думка, за якою свою назву село дістало від балки Каїрки, біля якої воно розташовано.

Історична довідка: Село Каїри вважається найстарішим населеним пунктом на території Горностаївського району. Перші відомості про Каїри як населений пункт з постійним місцепроживанням (раніше на цих землях часто мандрували кочові племена) відносяться до 1785 року. Засновувалося це казенне селище українськими кріпаками-втікачами. Заселенням цієї місцевості, виконуючи розпорядження князя Потьомкіна, зайнявся Каховський. У 1844 році населення Каїр поповнили кілька родин із Чернігівської губернії. 1862 року за вказівкою царського уряду в село було направлено 50 родин із Київської губернії. Того ж року прибуло ще 40 сімейств колишніх однодвірців західного краю, після чого прихід переселенців припинився. Радянську владу в селі остаточно встановлено у жовтні 1920 року. Однак процес переходу на новий суспільний лад розпочався ще з січня 1918 року, коли під час австро-німецької окупації в селі була створена підпільна більшовицька організація. У 1919 році Каїри зазнали нападів контреволюційного бандитського формування Попова. У наслідок розпочатої з 1928 року колективізації, впродовж двох наступних років утворилося 8 товариств спільного обробітку землі та одна рибальська артіль. У роки Німецько-радянської війни на території села діяла партизанська група. Окупація села тривала від 10 вересня 1941 року по 1 листопада 1943 року. Внаслідок будівництва Каховської гідроелектростанції були внесені зміни в розташування населеного пункту. З утворенням водосховища частина села Каїри (262 двори) потрапили у зону затоплення та була перенесена на вищу місцевість. У повоєнні роки агроформування села були об'єднані в колгосп "Росія".

Сучасне життя: В селі функціонують: Каїрська сільська рада, Каїрська Трьохсвятительська церква, Каїрська ЗОШ 1-111 ст., Каїрська ЗОШ 1 ст., ясла – садок «Колосок», Горностаївська ЦРЛ, Каїрська сімейна амбулаторія, Каїрський психоневрологічний будинок – інтернат, КУ Горностаївського району «Територіальний центр», аптека,  поштове відділення, відділення Ощадного банку, ветдільниця, сільська бібліотека, сільська пожежна команда, трудовий архів, Каїрська дільниця Горностаївського управління зрошувальних систем, Каїрське багатогалузеве госпрозрахункове підприємство по обслуговуванню сільського населення «Промінь», Зернопереробне підприємство «Зерно Таврії», ПП з ІІ «Еммануїл Фарм», ТОВ ТД «Україна», ТОВ ТД «Сіон», ЗАТ «Фрідом фарм Інтернешнл», 26 фермерських господарств - найуспішніші з них ФГ "Таїсія" та ФГ "Катюша",  15 об’єктів торгівлі,  кафе «Світанок», олійниця ПП Кудлай Н.І., ландшафтний заказник місцевого значення «Каїрська балка».

В минулому на місці села розташовувалось золотоординське місто Каїр-мечеть.

Станом на 1886 рік у селі, центрі Каїрської волості Дніпровського повіту Таврійської губернії, мешкало 4296 осіб, налічувалось 620 дворів, існували православна церква, школа, 5 лавок, проходило 2 ярмарки на рік[1]. За 25 верст— поштова станція.

Навесні 2014 року за ініціативою сільського голови, ним особисто разом з працівниками  апарату ради і працівниками комунального підприємства було демонтовано пам’ятник В.І.Леніну, розташованого біля адміністративної будівлі сільської ради по однойменній вулиці. На його місці облаштовано мощення з флагштоком із нержавіючої сталі на якому майорить державний прапор. Назву вулиці Леніна змінено на вулицю Таврійська.